آرن کریپتو – ارز دیجیتال و رمز ارز – اخبار، بررسی، تحلیل و آموزش ارز های دیجیتال و رمز ارز

کاربردهای بلاکچین را می شناسید؟

آخرین مطالب

یکی از ساده ترین راه های تعریف بلاکچین این است که از کاربردهای آن صحبت کنیم. در واقع باید ببینیم که کاربردهای بلاکچین چیست و  کدام نیازهای انسانی را برطرف می کند. بیت کوین، اتریوم و دیگر انواع ارزهای دیجیتال نمادهایی برای انواع این کاربردها هستند. در ادامه بیشتر از این موضوع صحبت می کنیم.

بلاکچین شبکه ای است که در دهه 80 میلادی به جهانیان معرفی شد. این شبکه با استفاده از تمرکز زدایی توانست عملا سرور را از ساختار اصلی شبکه خارج کند. این کار باعث شد که عملا اطلاعات در اختیار افراد یا گروه های خاصی قرار نداشته باشد و از طرف دیگر کسی نتواند به صورت غیر مجاز به آن ها دسترسی داشته باشد.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی به کاربردهای بلاکچین نگاه کنیم می توانیم اینگونه بیان کنیم امنیت و سلامت اطلاعات و البته تمرکز زدایی از مهمترین کاربردهای بلاکچین محسوب می شود.

اما این تمام داستان نیست. بلاک چین یک دنیای جدید است و نمی توان آن را با شبکه های اینترنتی مقایسه کرد. تا مدت ها تصور می شد که اینترنت بزرگ ترین اختراع بشر و تاثیرگذارترین آن هاست. اما امروز با ایجاد بلاک چین می توان به این نتیجه رسید که اینترنت تنها یک پلتفرم برای برقراری ارتباطات میان انسان ها محسوب می شود. در واقع همان پایه و اساسی که در نامه، تلگراف، تلفن و … وجود دارد، اینترنت نیز بر آن قرار گرفته است. این پایه و اساس چیزی جز ” اطلاعات ” نیست.

شما در دنیای اینترنت چیزی جز اطلاعات ندارید. تمام اتفاقاتی که در دنیای به ظاهر بزرگ اینترنت رخ می دهد تماما بر اساس اطلاعات است. اما بلاک چین بر چه اساس و پایه ایی قرار دارد؟ پاسخ به این سوال می تواند بخش بزرگی از کاربردهای بلاکچین را به ما نشان دهد.


” کاربرد ” اصلی ترین مفهوم در بلاک چین

همانطور که گفتیم در اینترنت مهمترین مفهومی که وجود دارد اطلاعات است. اطلاعات مفهومی است که توسط خود انسان ها ساخته و پرداخته می شود. پس عملا همچنان این انسان ها هستند که در یک طرف ماجرا ایستاده اند. اما در دنیای بلاک چین این کاربرد است که اهمیت دارد.

در کلام ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، این کاربردهای بلاکچین نیست که اهمیت دارد بلکه این خود مفهوم ” کاربرد ” است که در بلاک چین مهم است. هر اتفاقی که در دنیای بلاک چین رخ می دهد باید بر اساس یک کاربرد باشد. هر چیزی که کاربرد قوی تری داشته باشد تقاضای بیشتری هم دارد و این باعث می شود که ارزش بالاتری پیدا کند.

در واقع زمانی که چیزی کاربردی شود می توان بر اساس کاربرد و تقاضای کاربری که دارد ارزش گذاری انجام دهیم. این اتفاق باعث شده است که بلاک چین تبدیل به یک دنیای جدید شود. دنیایی که احتمالا پیش از این تنها در کتاب های علمی – تخیلی تصویرهایی از آن به نمایش در آمده بود امروز با کمک بلاک چین در حال محقق شدن است.

بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم. در کتاب ها و فیلم های علمی – تخیلی چند صد سال آینده را به نوعی تصویر کرده اند که انسان ها دیگر کاری نمی کنند و این ربات ها و سیستم ها هستند که مشغول کار کردن هستند و زندگی انسان ها را تامین می کنند. این در واقع محصول همان مفهوم کاربرد در دنیای بلاک چین است. هر گه تعداد کاربردها در دنیای بلاک چین بیشتر شود عملا این دنیا بزرگتر و وسیع تر می شود و تمام زندگی انسان ها را در بر می گیرد.

مثلا شما به واسطه اتریوم می توانید قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنید که چند ده شرط را به صورت همزمان رعایت کند و این قرارداد به صورت 24 ساعته پایش شود.

پس اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، بلاک چین یک دنیای جدید است که در آن هیچ مفهومی به جز کاربرد وجود ندارد. هر چیزی که در این دنیا وجود دارد ( نمادهای آن ها همان ارزهای دیجیتال است ) تنها و تنها بر اساس انجام یک کار و پاسخ به یک نیاز ایجاد شده است.

کاربردهای بلاکچین را می شناسید؟

مثال هایی از کاربردهای بلاکچین

نکته مهمی که شما باید در نظر داشته باشید این است که کاربردهای بلاکچین بر اساس نیاز کاربر طراحی نمی شود، بلکه بر اساس نیاز سیستم این اتفاق صورت می گیرد. بلاک چین یک سیستم جدید است که فرمول خاص خودش را دارد. در این فرمول باید هر چیزی بدون تمرکز ایجاد شود. این اتفاقی است که تا به امروز در دنیا رخ نداده است. از این رو همه نیازهای انسان ها باید دچار یک تغییر شود و توسط سیستم بلاک چین تبدیل به یک حالت غیر متمرکز شود.

هر ارز دیجیتال نمادی از یک کاربرد است. هر گروه یا توسعه دهنده ای که می خواهد کاربردی جدید به دنیای بلاکچین معرفی کند نمادی هم برای آن انتخاب می کند. ارزش این نماد مشخص می کند که این کاربرد تا چه اندازه موثر بوده است. این گروه ها و توسعه دهندگان برای جذب سرمایه گذار باید عملا نشان بدهند که به دنبال ایجاد چه نوع کاربری هستند. از این رو در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجتال این وایت پیپرها هستند که حرف آخر را می زنند.

بیت کوین به عنوان اولین و مهمترین کوین بازار و بلاک چین می تواند مثال خوبی برای کاربردهای بلاکچین باشد. زمانی که برای اولین بار بیت کوین به جامعه جهانی معرفی می شد در وایت پیپر آن نوشته شده بود که ” یک راه امن برای انتقال سرمایه به شکل p2p ” این وایت پیپر کم کم مورد توجه دیگران قرار گرفت و مشخص شد که غیر متمرکز بودن نقل و انتقال مادی و سرمایه گذاری بدون توجه به محدودیت مرزهای جغرافیایی تا چه اندازه می تواند جذاب باشد. همین اتفاق باعث شد که کم کم دنیای بلاک چین و انواع کاربردهای بلاکچین به دنیا معرفی شود و امروز بیش از 5 هزار کوین و توکن در بازار وجود دارد که این نشان می دهد تا چه اندازه بلاک چین بزرگ شده است.

اتریوم، تتر و ده ها کوین و توکن دیگر به خوبی نشان می دهد که کاربرد و کاربری تا چه اندازه در بلاک چین اهمیت دارد. پس کاربردهای بلاکچین در واقع تماما بر اساس ایجاد یک دنیای جدید چینش شده است. دنیایی که سیستم قرار است به جای انسان کار کند.

این پیام خطا فقط برای مدیران وردپرس قابل مشاهده است
There has been a problem with your Instagram Feed.
نام صرافی لینک ثبت نام با تخفیف

 

 

کوینکس

 

 

بای بیت

 

 

کوکوین

 

 

اوککس

 

 

کوین لوکالی

نام صرافی لینک ثبت نام

کوینکس

بای بیت

کوکوین

اوککس

کوین لوکالی

لازم به ذکر است که برای جلوگیری از مسدودی حساب، بهتر است از IP های خارج از ایران هنگام استفاده از صرافی ها استفاده نمایید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments