آرن کریپتو – ارز دیجیتال و رمز ارز – اخبار، بررسی، تحلیل و آموزش ارز های دیجیتال و رمز ارز

بیت کوین

بیت کوین چیست و آشنایی با بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال به شمار می آید که خرید و سرمایه گذاری توسط آن امکان پذیر می باشد. در واقع Bitcoin به عنوان ارز دیجیتال در سال 2008 میلادی توسط یک شخص به نام ساتوشی ناکاموتو جهت ذخیره سازی و انتقال امن پول اختراع گردید. این رمز ارز توانست شاخه های جدیدی را در بازار های مالی کل دنیا ایجاد نماید. در ادامه می خواهیم شما را با این ارز رمزنگاری شده و مزایای آن آشنا نماییم.

امروزه میزان تاثیر بیت کوین بر قیمت سکه های دیگر نسبت به سال ‌های قبل قوی تر است. این که سرمایه گذاران کدام استراتژی را در پیش خواهند گرفت، اهمیت زیادی ندارد. آنچه که در رابطه با هدایت یک وضعیت نامشخص بسیار مهم تلقی می گردد، در واقع آگاهی از روند جدید حرکت بازار و همچنین موقعیت یابی آن است. بنابراین سرمایه گذاران باید اطلاعات کافی از تمامی خبر های روز بازار و توانایی عمل کردن به آن را داشته باشند و به تنظیم پرتفوی خود بپردازند.

درست است که پیش بینی بازار ماهیت پیچیده ای دارد، ولی پویایی آن تا حد زیادی قابل درک است. برای نمونه، در صورت کمبود بیت کوین، قیمت آن توسط فروشندگان بالا می‌ رود. چرا که سرمایه‌ گذارانی که آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری سودآور می دانند، تمایل زیادی به پرداخت بیت کوین دارند. علاوه بر آن، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است به راحتی تحت تاثیر برخی از عوامل تاثیر گذار خارجی مانند عوامل سیاسی قرار گیرد.

منظور از ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

در حقیقت بیت کوین یکی از انواع ارزهای دیجیتال به حساب می آید که در بستر شبکه بلاک چین به صورت غیر متمرکز به فعالیت می پردازد. باید بدانید که دسترسی به این رمز ارز از طریق یک سری محاسبات بسیار پیچیده ریاضی صورت می پذیرد. همین موضوع ارزش پولی فوق العاده ای را برای آن به دنبال خواهد داشت.

از آنجایی که از دستگاه های خاصی با مصرف برق بالا برای استخراج بیت کوین استفاده می شود، لذا تولید آن از نظر بسیاری از کشورها مقرون به صرفه نیست. لازم به ذکر می باشد که این رمز ارز از تمامی ویژگی های پول واقعی مانند قابلیت سرمایه گذاری برخوردار می باشد. اما تحت نظر هیچ یک از سازمان های دولتی نیست. البته این ویژگی به دلیل غیر متمرکز بودن آن است. بر این اساس، می ‌توان بیان نمود که در معاملات بیت کوین دیگر خبری از واسطه ها نخواهد بود.

چارت تحلیلی بیت کوین

بیان مزیت های بیت کوین

بیت کوین و تمامی رمز ارز های دیجیتال دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. همین قابلیت ها است که برتری آنها را نسبت به پول های واقعی نشان می دهد. از جمله مزیت های آن عبارت است از:

1- امنیت بسیار بالا

ساخت بیت کوین تنها با رمز های دیجیتال صورت می پذیرد و فاقد هر گونه معادله فیزیکی بوده است. از این رو، افراد فقط می توانند با ارائه این رمزها به انجام معاملات در بازار دیجیتال بپردازند. با توجه به اینکه استخراج این رمزها کار ساده ای نمی باشد و دشواری و پیچیدگی خاصی به همراه دارد، لذا دسترسی به کد های آنها به راحتی امکان پذیر نیست. بنابراین از انجام معاملات تکراری و تقلب در این بازار جلوگیری به عمل می آید.

2- روند بی دردسر انجام معاملات

انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال قوانین سخت و پیچیده ای ندارد و فاقد هرگونه نهاد نظارتی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که این میزان از شفافیت بازار، اطلاعات آن و روند معاملات در بیت کوین و رمز ارزهای دیگر بسیار راحت تر از بازار های واقعی خواهد بود .

3- ناشناس ماندن هویت طرفین معامله در بیت کوین

از قابلیت های مهم این رمز ارز این است که هویت طرفین معامله برای یکدیگر ناشناس خواهد ماند. به بیانی دیگر می توان گفت که پیگیری معامله‌ گران امری ناممکن می باشد.

4- غیر متمرکز بودن

طبق این ویژگی، هیچ دولتی و هیچ سازمانی وظیفه نظارت بر بیت کوین را بر عهده نخواهد داشت. بنابراین احتیاج به واسطه یا نفر سوم برای تایید معاملات آن نیست.

ویژگی های دیگری که باید بدانید

  • حمل بسیار آسان

به دلیل عدم وجود فیزیکی ارز دیجیتال بیت کوین، حمل و جابجایی آن نسبت به پول های رایج در دنیای واقعی بسیار آسان تر می باشد.

  • معاف بودن از مالیات

از آنجا که بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال در هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده اند، لذا دولت ها در رابطه با نحوه برخورد با آن، چیز زیادی نمی دانند. از این رو، معاملات این رمز ارز ها شامل مالیات نمی شود و
می ‌توان معاملات بسیار بزرگی در این حوزه انجام داد.

  • عدم بازگشت یا تغییر تراکنش ها

با توجه به اینکه هویت معامله گران در بیت کوین ناشناس می ‌ماند، لذا امکان بازگشت و یا تغییر یک تراکنش در صورت ثبت آن وجود ندارد. بنابراین باید در زمان انجام معاملات دقت لازم را به عمل آورده و از درستی اطلاعات کیف پول طرف مقابل اطمینان حاصل نمود.

آشنایی با نحوه عملکرد بیت کوین

طبق آنچه که بیان نمودیم، بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که از قابلیت تراکنش و تبادل بدون نیاز به واسطه و بانک ‌ها برخوردار می باشد. ارزش این ارز تقریبا با طلا برابری می کند و قابل معامله می باشد. ناگفته نماند که این رمز ارز به عنوان یک روش پرداخت از سوی برخی از کسب و کارها و خرده فروش ها به کار می رود.

معمولا بیت کوین ها پس از تبادل، داخل کیف پول های دیجیتالی قرار می گیرند. هر کیف پول دیجیتالی نیز به عنوان یک پایگاه داده کوچک تلقی می گردد. شایان ذکر است که امکان ذخیره سازی این کیف پول ها بر روی تلفن های هوشمند، تبلت های کاربران و همچنین سیستم ‌های رایانه ‌ای آنها امکان پذیر می باشد.

باید بدانید که کاربران مختلف حاضر در بلاک چین، گره یا Node نامیده می شوند. هر تراکنش انجام شده در شبکه بلاک چین باید مورد تایید کلیه گره ها یا همان کاربران باشد. پس با این اوصاف، امکان تقلب یا تغییر در داده ها وجود ندارد و یا اینکه احتمال آن بسیار کم خواهد بود.

شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که بلاک چین چیست؟! در واقع بلاک چین یک دفترچه غیر متمرکز و توزیع شده است که از دو لغت بلاک و چین تشکیل شده که به معنای زنجیره بلوک می باشد. زنجیره بلاک را می توان زنجیره ای از اطلاعات دیجیتال ذخیره شده در یک بلاک دانست. ارسال و دریافت ارز های دیجیتال نیز توسط بلاک چین امکان پذیر می باشد.

فناوری بلاک چین به عنوان یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات مد نظر قرار می گیرد که اشتراک گذاری اطلاعات آن در میان تمامی اعضای یک شبکه صورت می پذیرد. به دلیل رمزنگاری بسیار قوی این فناوری، جعل آن تقریبا غیر ممکن بوده و همچنین امکان تغییر داده ها پس از ثبت در یک بلاک وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن، در بلاک چین با استفاده ترکیبی از کلید های عمومی و خصوصی، روند صدور مالکیت به بهترین نحو انجام می شود. این فناوری که به شکل متن باز بوده، به صورت اتوماتیک مدیریت می ‌گردد و تنظیم شبکه به نحو مطلوبی در آن انجام می گیرد.

ارزش بیت کوین

بیت کوین یک شبکه پولی جهانی است که غیر متمرکز، غیر قابل سانسور و کاملا امن بوده و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال به حساب می آید. هر شخصی می تواند با استفاده از این سیستم از هر کجای دنیا به مقصد دلخواه، هر مقدار پولی را با کمترین کارمزد جابجا نماید. این کار فقط نیاز به یک ارتباط اینترنتی و یک کامپیوتر یا گوشی دارد.

از میان تمامی ویژگی های این ارز دیجیتال،  مهمترین آن، تمرکز زدایی است. زیرا می تواند به دلیل ویژگی ‌های شبکه بلاک چین، دخالت مقامات پولی و بخش ‌های مالی سنتی را از بین ببرد. سیستم پرداخت الکترونیکی آن نیز علاوه بر قابل اعتماد بودن، مبتنی بر رمزنگاری بوده است و سابقه معاملات آن تغییر نمی کند.

بیت کوین طرح ناشناس بودن قابل کنترل را معرفی کرده است. استفاده از این فناوری سبب افزایش ایمنی و ناشناس بودن کاربران می گردد. مثلا ما می ‌توانیم از این ویژگی بلاک چین جهت ساخت کارت های شناسایی استفاده نماییم. این موضوع نه تنها می تواند از حریم خصوصی ما محافظت نماید، بلکه هویت ما را نیز تایید می کند.

در دنیای امروزی سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه از جمله بیت کوین، یکی از راه های موثر کسب درآمد می باشد که برای سرمایه گذاران بسیار شگفت آور خواهد بود. در حالیکه تعداد فزاینده ای از مردم در ارز های رمزنگاری شده دیگر سرمایه ‌گذاری می ‌کنند، ولی نمی ‌توانند چنین سود هایی را به دست آورند. از این رو، افزایش آگاهی افراد از عوامل حیاتی نقش به سزایی در یک سرمایه گذاری مناسب دارد.

شاخص ترس و طمع بیت کوین

Latest Crypto Fear & Greed Index

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

اگر چه بازار ها با روند حرکت نامشخص، ریسک هایی را به همراه خواهند داشت، اما غالبا دارای بیشترین سوددهی بوده اند. نمونه ای از ارز دیجیتال که با وجود شرایط نامشخص بازار دارای عملکردی فراتر از انتظار می باشد، بیت کوین است.

به طور کلی تنوع بخشی به دارایی ها را می توان یک استراتژی بسیار مناسب برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دانست. مباحث زیادی در رابطه با دانش فنی مورد نیاز برای تنوع بخشی به سبد ارز دیجیتال وجود دارد. آنچه که کلیه سرمایه ‌گذاران لازم است بدانند، تنوع بخشیدن به سبد شان است. یعنی نبایستی تمام پول خود را به یک دارایی اختصاص دهند. زیرا با توجه به وجود هزاران دارایی مختلف، تنوع در سرمایه گذاری کمک شایانی به کاهش ریسک های ذاتی موجود می نماید.

ارزیابی پتانسیل ارز دیجیتال کاری بس دشوار بوده که نیازمند دانش فنی است. بنابراین استراتژی های سرمایه گذاری در این مورد با توجه به تنوع بخشی به سبد دارایی ها اندکی پیچیده است که باید به آن دقت نمود. اصولا سرمایه ‌گذاران به استفاده از استراتژی های زیر تشویق می‌ شوند:

  • تهیه فهرستی از سکه های با ریسک متوسط تا پرخطر
  • بررسی اینکه سکه ها چطور از قیمت بیت کوین پیروی می کنند.

ابتدا توصیه کارشناسان به کاربران این است که بعد از انتخاب چند ارز در سبد شان، به تهیه لیست متنوعی از توکن ها بپردازند. البته این فهرست باید دارای ریسک متوسط تا بالا باشد و از طریق یک دارایی پایدار پشتیبانی شود. استراتژی دوم نیز نحوه پیروی قیمت سکه از بیت کوین است که باید زیر نظر داشته باشند. بنابراین کاربران از این طریق می توانند به ذهنیتی درست در رابطه با این موضوع برسند.